تولید آهن اسفنجی به روش پرد(PERED)

این روش از جدیدترین روش های احیاء مستقیم به حساب می آید که توسط متخصصین ایرانی در شرکت آلمانی ابداع و بنام PERED بر گرفته از عنوان Persian Reduction ثبت گردیده است. ایده ساختار این فرآیند نزدیک به دو روش میدرکس و HYL-ZR می ­باشد.

فرآیند احیای مستقیم پرد گندله های اکسید آهن را به آهن اسفنجی تبدیل می کند که برای فولاد سازی با کیفیت بالا مفید است. کوره احیای استوانه ای از یک جریان فرآیند پیوسته با بازدهی بالا استفاده میکند.

اکسید آهن از مخزن تغذیه کوره احیا توسط نیروی جاذبه و از طریق یک لوله عایق شده توسط گاز آب بندی به لوله های توزیع کننده و از آنجا به کوره احیا شارژ می شود. در کوره گندله ها در اثر نیروی وزن و با کمک فیدر ارتعاشی و Burden Feeder ها به سمت پایین حرکت کرده و توسط تماس مستقیم با جریان مخالف گازهای احیا کننده در منطقه احیا به فلز آهن تبدیل می شوند. کوره استوانه ای به سه منطقه با سیستم گاز مجزا تقسیم می شود: منطقه بالایی برای احیا، منطقه انتقالی برای کربن دهی  و منطقه پایینی برای خنک کردن. کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش پرد از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

سیستم حمل و نقل مواد Material Handling System

ناحیه مرکزی Core Area

واحد عملیاتی آبی Water Treatment

سیستم حمل و نقل مواد به سه بخش: ۱- تخلیه بار و انباشت و برداشت ۲- انتقال اکسید آهن به کوره ۳- انتقال محصول از کوره به سیلوهای ذخیره، تقسیم می شود.

تجهیزات و سازه های اصلی این بخش شامل نوار نقاله ها، برج های انتقال، مخازن و سیلوهای ذخیره مواد، فیدرها و سرندها و همچنین سیستم توزین نوار مقاله می باشند.

ناحیه مرکزی شامل واحد های زیر می باشد:

کوره که عمل احیای اکسید آهن در آن انجام می شود.

ریفرمر که گاز احیا در آنجا تولید می شود.

واحد بازیابی گرما که از گرمای حاصل از سوختن سوخت مشعل های ریفرمر برای تولید و پیش گرم کردن گاز تغذیه و همچنین پیش گرم کردن هوای مورد استفاده در مشعل های اصلی استفاده می نماید.

بلوور که عمده کمپرسورها و دمنده های مورد استفاده در فرآیند احیا در این ناحیه قرار دارند و همچنین داکت ها و لوله های انتقال از این ناحیه عبور می کنند.

اتاق کنترل که وظیفه کنترل سیستم های برقی و ابزار دقیق را بر عهده دارد.

واحد عملیات آبی وظیفه تامین و تصفیه آب مورد استفاده در قسمت های مختلف فرآیند احیا را بر عهده دارد.

واحد های جانبی کارخانه احیا شامل سیستم های غبارگیر و واحد بریکت سازی می باشند.

غبارگیرها گرد و غبار ناشی از انتقال مواد و همچنین واحدهایی که تولید غبار میکنند را برطرف می سازد.

در واحد بریکت سازی، ریزدانه های آهن اسفنجی به خشته تبدیل می شوند تا قابل استفاده در واحد ذوب گردند.